Sieć kancelarii prawnych (stowarzyszenie kancelarii prawnych lub sieć prawna) jest organizacją członkowską składającą się z niezależnych kancelarii prawnych. Sieci te są jednym z rodzajów profesjonalnych sieci usług podobnych do sieci spotykanych w branży księgowej. Wspólnym celem jest rozszerzenie zasobów dostępnych dla każdego z członków na świadczenie usług na rzecz swoich klientów. Wyróżniające się przede wszystkim sieci kancelarii prawnych obejmują Alliott Group, Lex Mundi, WSG – World Services Group (multidyscyplinarne), TerraLex, Meritas (prawo), Multilaw , The Network of Trial Law Firms, Inc, the State Capital Group i Pacific Rim Advisory Council. Największe sieci mają ponad 10.000 prawników zlokalizowanych w setkach biur na całym świecie.

Tabela największych sieci prawniczych i multidyscyplinarnych w lipcu 2011 r. na podstawie przeglądu stron internetowych sieci.Przedsiębiorstwa wchodzące w skład sieci mogą być formalnie lub nieformalnie powiązane ze sobą w zależności od celu sieci.

Istnieją dwa różne powody rozwoju sieci w zawodzie prawnika. Pierwszym z nich jest internacjonalizacja, która w latach 90. stała się globalizacją. Kancelarie prawne po prostu potrzebowały połączeń międzynarodowych. Drugim powodem jest ekspansja wielu dużych firm amerykańskich, aby stały się „krajowe”. Mniejsze firmy lub firmy z niszową praktyką zwróciły się do tych sieci z prośbą o ekspertyzę.

Kancelaria Adwokacka Białystok – Dbamy o interes naszych klientów

Internacjonalizacja zawodu prawnika rozpoczęła się później niż w przypadku zawodu księgowego. W odróżnieniu od biur rachunkowych, które przeprowadzały audyty na całym świecie, kancelarie prawne w każdym kraju były w stanie zajmować się sprawami klientów krajowych. Zmieniło się to w 1949 r., kiedy Baker & McKenzie zaczęły ekspansję na rynki poza Stanami Zjednoczonymi, aby pomóc klientom amerykańskim, którzy po II wojnie światowej rozszerzali swoją działalność na rynki zamorskie. Polecana jest kancelaria adwokacka Białystok.

Kancelaria adwokacka - najlepszy dział prawny

Z pomocą naszej kancelarii rozwiążesz każdą sprawę

Internalizacja była powolna, ponieważ zawód prawnika był bardziej restrykcyjny niż księgowość, jeśli chodzi o zezwalanie firmom zagranicznym na wjazd do innych krajów i praktykowanie ich w tych krajach. Jednym z wymogów jest obecność nazwisk partnerów w imieniu firmy.

Pod koniec lat 80. Firmy amerykańskie i angielskie zaczęły otwierać oddziały w głównych centrach handlowych. Ta nowa konkurencja na rynkach lokalnych spowodowała natychmiastowe zmuszenie lokalnych firm do oceny alternatywnych sposobów świadczenia usług na rzecz swoich międzynarodowych klientów.