Bukiet kwiatowy to kolekcja kwiatów w kreatywnej aranżacji. Bukiety kwiatowe mogą być aranżowane do dekoracji domów i budynków użyteczności publicznej lub mogą być trzymane ręcznie. Bukiety ręczne klasyfikowane są według różnych popularnych form i stylów, w tym bukiety nose gay, półksiężyca i kaskadowe. Bukiety kwiatowe są często podawane na specjalne okazje, takie jak urodziny lub rocznice. Są one również szeroko stosowane w ślubach.

Kolory kwiatów w bukietach ślubnych

Bukiety ułożone w wazony lub sadzonki do domowego wystroju mogą być urządzone w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym. Symbolizm może być związany z rodzajami wykorzystanych kwiatów, w zależności od kultury.

Układ kwiatów do dekoracji domu lub budynku ma długą historię na całym świecie. Najstarszy dowód formalnej aranżacji bukietów w wazonach pochodzi z starożytnego Egiptu, a kwiatowe aranżacje datuje się na Stare Królestwo (~2500 pne). Często używano świętego lotosu, podobnie jak zioła, palmy, tęczówki, anemony i narcyz. Te i inne kwiaty znajdziesz na stronie dekoracjegirlanda.pl.

Bukiet ślubny liliowy

W niektórych kulturach starożytne praktyki do dziś przetrwają, na przykład w ikebanie, sztuce układania kwiatów pochodzącej z Japonii. Najstarszą znaną książką na temat układania kwiatów jest japońska książka datowana na 1445 rok. Prostota i linearna forma to podstawowe cechy ikebany, która od końca XIX wieku ma duży wpływ na zachodnie aranżowanie kwiatów.

Buddyjscy mnisi przywieźli do Japonii kwiaty w formie sztuki, którzy nauczyli się ich podczas pobytu w Chinach. W starożytnych Chinach układanie kwiatów przekształciło się w wysoce wyrafinowaną formę sztuki, opartą na zasadzie świętości życia, w tym życia roślin, dlatego też cięte kwiaty były wykorzystywane oszczędnie w starannie zaplanowanych aranżacjach. Kwiaty były jednak tradycyjną ofertą obrzędową wśród buddystów i tak jest.

Kwiaty ślubne – najpopularniejsze gatunki

W Europie aranżacja kwiatów jako sztuka formalna została po raz pierwszy udokumentowana wśród Holendrów, którzy w szczególności malowali wspaniałe nieformalne aranżacje kwiatów. W XVIII wieku aranżacje zostały wykorzystane do dekoracji domów zamożnych rodzin i arystokracji.

Symbolika kwiatów jest powszechna w wielu kulturach i może być złożona. W Chinach niektóre kwiaty symbolizują pór roku: białe kwiaty śliwek stanowią zimę, kwiaty brzoskwiń i czereśni stanowią wiosnę, lotos reprezentuje lato, a chryzantemy jesień.

Terminu „tussie-mussie” używa się czasami zamiennie z nose gayem. Nose gay znany był również jako „mówiący bukiet” lub „kwiatowa poesia” w epoce wiktoriańskiej, kiedy to stał się popularnym darem. Tradycyjnie panna młoda będzie również nosegay. Tussie zostały wprowadzone do Anglii na początku XVIII wieku i były modnym dodatkiem dla młodych kobiet na początku XIX wieku. Tussie Mussie jest małym okrągłym bukietem ale ma symboliczne znaczenie oparte na języku kwiatów, gdzie poszczególne kwiaty reprezentują specyficzne odczucia.

Były one często wymieniane przez kochanków, którzy wysyłali do siebie nawzajem wiadomości na podstawie kwiatów użytych w bukiecie. Tradycyjnie mussie tufowe układane są w pojemniku w kształcie stożka lub kornukopii, wykonane z cyny lub srebra, z łańcuszkiem przymocowanym do przenoszenia bukietu.